ИталијаФУДБАЛ

КАКОВ НАПОЛИ? СТРАШЕН НАПОЛИ: Компанијата на Гатузо броеја до шест!

Феноменалниот натпревар на стадионот „Диего Армандо Марадона“ заврши.

Наполи на својот стадион ја совлада Фиорентина со 6: 0! Многу фan љубители на спортот, на прв поглед, не би рекле дека станува збор за фудбал, но тимот на легендарниот Џeнаро Гатузо денес блесна во сета своја слава.

Избраниците на Чезаре Прандели на крајот од натпреварот имаа ист број на удари и ист процент на посед со Наполи, но домашните беа сурови и исклучително ефикасни.

Веќе во 5-та минута од средбата Лоренцо Инсиње ја затресе мрежата на голманот Драговски . Петања се најде во улога на асистент . Во 31-та минута Диего Деме ја дуплираше предноста, а асистентот беше ист. Само две минути подоцна, Ирвинг Лозано со гол го сигнализираше тоталниот дебакл на Фиорентина.
Кога сите помислија дека сето тоа е од првиот дел од играта, Пјотр Зиелински е магиран Драгов во 45. минута.

Следниот гол се чекаше до 72-та минута. Лоренцо Инсиње ја испрати топката во мрежата од белата точка !

Гостите се обидоа да го ублажат поразот, но не им успеа. Конечниот резултат беше поставен на самиот крај на мечот, кога Матео Политано стави точка на натпреварот од 18-то коло во Серија А.

Сподели: