ФранцијаФУДБАЛ

Погледот на Мбаппе згаснува во далечината, тој повторно е разочаран, е „убиен“ од промената на Покетинo

Французинот не блескаше во последно време, тој постигна само два гола на осум натпревари, иако сепак е најдобар стрелец на тимот со 12 погодоци.
Французинот Килијан Ембапе , моментално највредниот играч на светот (проценет на 200 милиони евра), минува низ голгетерска криза во ПСЖ, па дури и сега не изгледа како напаѓач на виорот, што видливо влијае на неговото расположение.

Ембапе беше стартер на мечот против Анжи, ПСЖ го доби тој натпревар 1: 0 како гостин, но без специфичниот учинок на Мбаппе, кој го постигна последниот гол за „светците“ пред скоро еден месец на голот од 4: 0 против Стразбур.
Оттогаш „темната капа“ за него е во опаѓање, што многумина го забележуваат, вклучително и Покетино, кој го извади младиот Французин на десет минути пред крајот на гореспоменатиот дуел со Анже. Колку на Мбаппе му се допадна тој потег, доказ е и неговиот израз на лицето кога го напушти теренот и одеше кон клупата, а особено изгледот што се губи во далечината, додека седеше меѓу резервите.


Ќе биде многу интересно да се види дали Мбаппе ќе го напушти клубот на лето и ќе се пресели во Реал или Ливерпул, кои се појавуваат како следни дестинации на суперталентираниот фудбалер.

Во тој случај, секој рекорд на трансфери досега ќе биде соборен.

Сподели: