РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Конгоанскиот ракометар е хит на Светското првенство, тој е вистинска монструозност: Тој ги победи ривалите на линија со стомакот

Демократска Република Конго дебитираше на Светскиот ракометен шампионат со мечот против Аргентина, африканската репрезентација беше поразена со резултат 28:22 (13:14), но ракометниот свет најмалку зборува за резултатот и играта на две екипи, но само за еден играч на овој натпревар.

Тешко е да не го забележите.

 

Со неговиот навистина импресивен изглед, вниманието на сите го привлече пивотот во Конго, Гатиер Мумби Тиери , кој според информациите на неговиот клуб, францускиот второлигаш Дамикс, е висок 192 сантиметри и тежок 110 килограми!

Погледнете го овој ракомет Скорцијанитис на дело на натпреварот против Аргентина против кој имаше перфектен учинок – четири удари и четири погодоци.

Сподели: