ФУДБАЛШпанија

НАЈСОВРЕМНАТА ТЕХНОЛОГИЈА: Мадрид е снежен од кога било во последните 50 години, а Ванда е како на пролет (ВИДЕО)

Примена на модерна технологија во спортот во полн ек.

Минатиот викенд Шпанија ја погоди големо невреме и невидена снежна бура, поради што аеродромите беа затворени, а натпреварот Атлетико Мадрид – Атлетик Билбао беше откажан бидејќи гостите не можеа да слетаат.
Сепак, тоа нема да се случи со дуелот што јорганџиите ќе го играат утре со Севилја.

Атлетико сподели видео, кое го покажува најсовремениот систем на стадионот „Ванда Метрополитано“, кој се користи за решавање на проблемите со снежното поле. Тие користат 11 моќни светилки кои го топат снегот на висока температура, а она што останува е склоно кон луѓето задолжени за оваа област.Патем, Мадрид беше погоден од најсилната снежна бура од 1971 година, соопшти метеоролошката агенција. Во главниот град на Шпанија падна меѓу 25 и 50 сантиметри снег.

Сподели: