ТЕНИС

Новак е најдоминантниот играч на Вимблдон во претходната деценија!

Австралиецот повторно започнува на 8 февруари, а многумина веруваат дека Новак okоковиќ е првиот фаворит за освојување на деветтата титула во Мелбурн.

Поранешниот светски рекет број еден Енди Родик зборуваше за Новак и неговата доминација на тревата и за тоа како не му се придава доволно значење.
– Сакаме да кажеме дека Рафа е доминантен на глината, дека Новак е најдобар на бетон и дека Роџер е крал на Вимблдон – рече Американецот и продолжи:

– Но, Џоковиќ освои пет титули на Вимблдон од 2011 година. Тој е најдоминантниот играч во претходната деценија на тој турнир. Не се зборува доволно за тие успеси – заклучи Енди Родик.

Сподели: