ИталијаФУДБАЛ

Антонио Конте заминува! Но како?

Планот на Антонио Конте е јасен, насловот, а потоа и разделбата.

Ова никого не изненади, ќе му остане уште една година од договорот, но може да го напушти Интер, без оглед на исходот на сезоната.

Причината е јасна, несогласувањето со директорите, лошата финансиска состојба во Интер, но и недостатокот на влијание во донесувањето одлуки.

„Не ми треба никој“, одговори Конте темно на прашањето за преодниот рок, медиумите велат дека тоа е порака до клуб кој не прави ништо, се обидува на крајот да го посвои Ериксен, но исто така го обвинува Конте дека не најде улога за Данецот.

Тој тврдоглаво останува со себе, ситуацијата од Јувентус се повторува, актерите се исти и тогаш Марота му беше режисер. Клубот верува дека тренерот има катастрофална проценка кога станува збор за играчите, дека тој инсистирал на Коларова и Видал кои играат лошо, дека го елиминира Годин најпрво без причина, потоа Ериксен, дека премногу ја темелеше на играта на Лукаку и дека играчите од средниот ред, особено овие помлади не напредуваат.
А сепак, Конте е покрај неуспехот во трката за титулата. И тој никогаш немаше поголема шанса. Јувентус е во транзиција, ЛШ ги чека, Интер веќе не игра во Европа, па иако Милан е прв, се чини дека Бенеамат има подобар тим.

Планот на Конте е да ја освои титулата, да се реши со клубот и да го напушти Интер, да бара нова работа, можеби да чека нови понуди од Англија, каде што работеше во Челси. Италијанскиот тренер едноставно не успева да најде заеднички јазик со лидерите, пред се поради неговиот карактер и затоа што не е дипломат, ова се повторува по трет пат по Јувентус и Челси.

Нема преговори за нов договор, што укажува на тоа дека ниту Конте, ниту Интер не сакаат да ја продолжат соработката, без оглед на исходот на сезоната, но кому му е гајле, ако ја освои титулата по една деценија и го прекине владеењето на Јувентус, Конте ќе биде херој, дури и ако го напушти клубот.

Сподели: