НБА

Јокиќ ги предводеше Нагетс до нова победа! (ВИДЕО)

Втор триумф на тимот од Колорадо за 24 часа.

Ноќта помеѓу неделата и понеделникот, Никс беше домаќин на Денвер Нагетс. Гостинската екипа беше значително подобра и забележа триумф со убедлив резултат 89: 114.

Тимот од „Медисон Сквер Гарден“ немаше сериозна шанса против расположениот Нагетс. Денвер ја доби предноста на самиот старт на мечот, а потоа постепено ја одржуваше. Домашниот тим беше подобар само во третиот дел од играта.
Најефикасен играч во редовите на победничкиот тим беше, како и обично, Никола Јокиќ. Центарот на српската репрезентација оствари ефект од 22 поени, 10 фатени топки и пет асистенции. Го следеше Гери Харис, кој беше расположен за втор натпревар по ред, со 14 поени, три скока и едно успешно додавање.

Улиус Рендл се истакна во тимот на New Yоrк . Крилниот центар го заврши натпреварот со 29 поени, а на тоа додаде и ефект на 10 фатени топки и пет асистенции. Пејтон додаде 12 поени, три скока и пет успешни додавања.

Сподели: