ИталијаФУДБАЛ

Jувентус славеше на многу возбудлив натпревар во Торино! (ВИДЕО)

Јувентус е се поблизу до врвот на табелата!

Во 17. коло од италијанската Серија А, фудбалерите на Јувентус славеа против Сасуоло на домашниот стадион со резултат 3: 1 (0: 0).

Немаше премногу возбудувања во првото полувреме, сè до судиското обештетување кога Педро Обијанг доби црвен картон по несовесниот старт над играч на Јувентус.
На почетокот на второто полувреме, Јувентус поведе со голот на Данило , а се играше во 50-та минута. Не требаше долго за гостите да одговорат, иако беа побројни. Тие израмнија во 58-та минута, а стрелец беше Дефрел .

Јувентус се бореше да го скрши отпорот на гостите, а тоа им успеа во 82-та минута и надоместокот на судијата, а стрелци беа Арон Ремзи и Кристијано Роналдо .
Со овој триумф Јувентус се искачи на четвртата позиција со 33 бода, додека Сасуоло остана на 29 бода.

Во следното коло, на 16 јануари, Јувентус е домаќин на одличниот од Милано, тимот на Интер, додека Сасуоло на домашен терен ја пречекува Парма.

Сподели: