ИталијаФУДБАЛ

СЕРИЈА А: Милан славеше против Торино за да остане на тронот, Ибра се врати!!!

Фудбалерите на Милан го победија Торино во 17. коло од италијанската Серија А – 2: 0 (2: 0).

Со оваа победа „росонерите“ го задржаа првото место на табелата и покажаа дека поразот од Јувентус во минатото не остави ни трага на нив, а тимот на Стефан Пиоли ги реши сите дилеми околу победникот во првото полувреме.

Рафаел Леао го постигна водечкиот гол во 25-та минута, што беше одлично по асистенцијата на Брахим Дијаз. Дијаз доби и пенал во 32-та минута, а Френк Кејси го претвори во гол.

Гостите исто така можеа да постигнат гол, бидејќи Рикардо Родригез ја погоди гредата, а во второто полувреме им беше поништен претходно досудениот пенал. Немаше многу можности до крајот, па Милан стигна до трите бода без многу проблеми, но крајот го се повреди на Тонали, кој беше изнесен на носилка на средината на второто полувреме.

Добра вест за „росонерите“ е враќањето на Златан Ибрахимовиќ на теренот , кој влезе во игра во 85-та минута наместо стрелецот на првиот гол, Рафаел Лео, и ги забележа првите минути од 22 ноември 2020 година по дуелот со Наполи.
СЕРИЈА А – 17 КОЛО:

Субота:
Беневенто – Аталанта 1: 4 (0: 1)
Сау 50 – Иличиќ 30, Тооло 69, Запата 71, Мјуриел 86
Џeнова- Болоња 2: 0 (1: 0)
Зајц 44, Дестро 55
Милано – Торино 2: 0 ( 2: 0)
Леао 25, Кеси 35

Недела:
12:30 часот Рим – Интер
15:00 часот Парма – Лацио
15:00 часот Удинезе – Неапол
15:00 часот Верона – Кротоне
18:00 часот Фиорентина – Каjари
20:45 часот Јувентус – Сасуоло

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: