НБА

НОВИ РЕКОРДИ Јокиќ како Робертсон 1961 година!!!

Никола Јокиќ игра феноменално на стартот од сезоната и со 35 поени против Минесота, српскиот ас го сруши рекордот на легендарниот Оскар Робертсон од 1961 година!

Центарот на Денвер стана единствениот кошаркар со Оскар Робертсон кој постигна 150 поени и 75 асистенции и скокови на првите седум натпревари од НБА лигата! Оскар Робертсон, еден од најдобрите играчи во историјата на оваа игра во сезоните 1961/62. и 1963/64 година.

Јокиќ забележа 169 поени, 83 асистенции и 82 скока на седум натпревари. До натпреварите изгледаше вака:

– Сакраменто 29 поени / 14 асистенции / 15 скока.

– Лос Анџелес Клиперс 24/10/9

– Хјустон 18/19/12

– Сакраменто 26/12/10

– Феникс 17/11/9

– Минесота 19/12/12

– Минесота 35/6/15

Без оглед на 35-те поени дадени на Минесота, Jокер воодушеви по којзнае кој пат со асистенција низ целото поле.

– Играв во оваа игра исто како што се обидувам да играм во секоја друга. Промашив неколку отворени удари и ги загубив топките, но имав многу поени – рече Јокиќ по утринскиот дуел со Минесота – Одигравме најдобро во четвртата четвртина. Добро го отворивме натпреварот, но игравме многу лошо во втората четвртина. Тие шутираа одлично, ние воопшто не игравме одбрана, бидејќи тие лесно влегоа на влезот… Бевме навистина лоши, но се разбудивме во третата четвртина и игравме одлично во четвртата, па дојде победата. Ја зацврстивме одбраната, тие ни дадоа само 20 поени и тоа е одлично. Одбраната во четвртата четвртина ни донесе победа.

Сподели: