АнглијаФУДБАЛ

ДЕ БРУJЕ ОДБИ НОВ ДОГОВОР! Манчестер Сити во неволја, Белгиецот сака највисока плата во Премиер лигата!Манч

Откако оствари голема победа во дербито на Премиер лигата против Челси и се опорави од проблемите предизвикани од круната, Манчестер Сити доживеа нова ‘главоболка’.

Белгискиот репрезентативец Кевин де Брујн ја  одби првата официјална понуда на клубот за продолжување на договорот, како причина за разочарување од понудената плата.

Само Рахим Стерлинг има поголема плата во Сити од Белгиецот  Досега Де Бруин добиваше 310 000 евра неделно, или околу 345 000 европски банкноти со сите бонуси. Локалниот „Тајмс“ пишува дека „граѓаните“ понудиле покачување за еден од најдобрите играчи од средниот ред во Премиер лигата, но дека тој не бил задоволен.

Всушност, се вели дека  Де Бруин е незадоволен бидејќи во Англија сепак би имало фудбалери кои се далеку повеќе платени од него. Тие во моментов се  Пол Погба,  кој добива 320.000 евра неделно, потоа  Каи Хаверк  со 350.000 евра,  Пјер Емерик-Обамејанг  и  Месут Озил,  кои имаат 390.000 евра, а прв меѓу еднаквите е  Давид де Геа  со 415.000 евра.

Кога ќе се повлече линијата,  Де Бруин  всушност сака да стане најплатениот играч во Премиер лигата. Тој беше избран за играч на сезоната, како и најдобар играч за врска во Европа, а со години е неопходен шраф во играта на тимот на Гвардиола. Оваа година тој има 12 асистенции на 18 натпревари.

Сподели: