КОШАРКАНБА

НБА: Денвер го претрпе четвртиот пораз, Јокиќ на чекор до трипл-дабл – Атланта му се одмазди на Бруклин (ВИДЕО)

Кошаркарите на Денвер Нагетс го претрпеа четвртиот пораз од почетокот на сезоната, овој пат Феникс излезе од „Пепси центарот“ како победник (103: 106).

Нагетси имаа предност до крајот на првиот дел, но ја исфрлија во финишот, а со серија од 15: 0, гостите дојдоа до пресврт. Феникс одби да го нападне домашниот тим до самиот крај на играта, а потоа Морис му го врати водството на Денвер во последниот ден.

Санси одговори со поените на Пол од линијата за слободни фрлања, а потоа и со тројката на Букер, што се покажа како клучно. Денвер не се предаваше до крајот, Јокиќ ги презеде работите во свои раце и постигна неколку важни поени, но тоа не беше доволно за да се избегне поразот.

Никола Јокиќ беше на чекор до новиот трипл-дабл, натпреварот заврши со 17 поени, од кои постигна седум во последните шест минути, 11 асистенции и девет скока. Мари беше најефикасен во редовите на Денвер со31 поен, додека Ајтон реализираше 22 (11 скока) за Феникс, а Букер и Пол постигнаа по 21 поен.

Екипата на Бруклин ја победи Атланта (145: 141) во одличен дуел пред неполни 48 часа, а сега Хоукс имаат реванш – 114: 96. Јастребите играа добро и воспоставија контрола над играта од самиот почеток, и не ја загубија предноста што ја добија рано.

Победничкиот тим беше предводен од Деандре Хантер со 23 поени, Тре Јанг додаде два поени помалку, додека  Колинс беше одличен со 20 поени. Клинт Капела (11 скока) и Кем Редиш додадоа по 12 , додека Богдан Богдановиќ одигра околу 25 минути од клупата, но упати само шест удари и постигна седум поени (два скока и една асистенција). Од друга страна, Дурант „смета“ на 28, Ирвинг имаше 18, а Харис 12.

 

Далас го забележа вториот триумф во сезоната, против Мајами (93:83). Гостите не можеа да сторат ништо на овој дуел против расположениот Мавс, разликата беше уште поголема во текот на играта, но тимот на Сполстра успеа да го преполови и да го ублажи поразот до крајот. Маверикс ги предводеше Лука Дончиќ со 27 поени и 15 скока, а одлично го следеа Тим Хардавеј Junуниор (18 поени), Фени-Смит (12 поени) и oshош Ричардсон (11 поени), Бобан Марјановиќ не зачекори на паркетот. Кај Мајами, Адебајо постигна 19 поени, Батлер 17, Бредли 15, а Горан Драгиќ 10.

Јута ја забележа и победата, која беше подобра од Клиперс (106: 100). Тој го водеше тимот од Солт Лејк Сити во текот на скоро целиот натпревар, тие во еден момент имаа вишок од 20 поени, се чинеше дека ги контролираат настаните на паркетот, но во финишот, тимот на Тајрон Лу се разбуди и стигна до триумф.

Мајк Конли постигна 33 поени за победничкиот тим, Мичел имаше 15, а Фејворс имаше еден помалку. Кај Клиперси Пол постигна 25, Леонард 20 (16 скока) и Ивица Зубац 12.

НБА резултати:

Сабота

Шарлот Хорнетс – Мемфис Гризлис 93: 108

Далас Маверикс – Мајами Хит 93:83

Детроит Пистонс – Бостон Селтикс 96:93

Бруклин Нетс – Атланта Хокс 96: 114

Милвоки Бакс – Чикаго Булс 126: 96

Минесота Тимбервулфс – Вашингтон Визардс 109: 130

Сан Антонио – Лос Анџелес Лејкерс 103: 109

Денвер Нагетс – Феникс Санс 103: 106

Јута azzез – Лос Анџелес Клиперс 106: 100

Голден Стејт Вориорс – Портланд Трејл Блејзерс 98: 123

23.00 часот Хјустон Рокетс – Сакраменто Кингс

Сподели: