АнглијаФУДБАЛ

МУРИJО И ТОТЕНХЕМ СЛАВEA БЕЗ ПОГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ: Одличниот натпревар на домаќините го одбележа јубилејот на Сон! (ФОТО) (ВИДЕО)

Тотенхем славеше без поголеми проблеми!

Во рамките на 17-то коло во англиската Премиер лига се сретнаа играчите на Тотенхем и Лидс . Избраниот Joseозе Мурињо славеше со 3: 0 (2: 0).

Избрани од Марс Бјелсе започнаа офанзивно и воспоставија иницијатива на теренот, но сепак во водство први дојдоа играчите на Тотенхем.

Се играше во 29-та минута кога судијата, по консултација со ВАР, одигра пенал за домаќинот. Сигурен изведувач беше Хари Кејн за водство од 1-0 .

Тоа нема да биде долго за вториот гол на Тотенхем, одигра во 43-та минута, кога со помош на Хари Кејн , Heung Min Son  го совлада голманот на гостите и двојно предност. Ова беше 100-ти погодок за одличниот Кореец во дресот на Тотенхем.

На почетокот на второто полувреме, Тотенхем продолжи таму каде што застана. Во 50-та минута по корнерот, Тоби Алдервејд најдобро се снајде во шеснаесетникот и ги постави конечните 3: 0 за домаќините.

Сенката на одличната игра на тимот од Лондон ја стави десниот бек Доерти , кој доби втор жолт картон во самиот финиш на натпреварот и мораше порано да го напушти теренот.

Тотенхем во следното коло е домаќин на Астон Вила, додека Лидс го пречекува Брајтон.

Сподели: