ФУДБАЛШпанија

Меси го достигна рекордот на Пеле!!!

Лионел Меси го достигна рекордот на Пеле постигнувајќи 643 голови за еден клуб по денешниот погодок за Барселона против Валенсија во Примера.

Овој рекорден гол Аргентинецот го постигна непосредно пред полувремето веднаш откако неговиот пенал го одбрани голманот на Валенсија, Јауме Доменек.
Пеле постигна 643 погодоци за 18 сезони во бразилскиот клуб Сантос.

Инаку, Барселона ремизираше со Валенсија со 2:2.

Сподели: