ГерманијаФУДБАЛ

НОВ ТРЕНЕР, НОВ ПОРАЗ НА БОРУСИЈА: Срушен рекордот во Бундеслигата, имаме нов најмлад стрелец

Фудбалерите на Борусија Дортмунд загубија од Унион Берлин како гости, резултатот гласеше 2: 1 (0: 0) во корист на домаќините.
Во првото полувреме немаше голови, младиот Мукоко ја пропушти најдобрата шанса во 45-та минута кога ја погоди стативата на домашниот тим.

Казната за промашувањето се случи во 57-та минута кога Таиво ја погоди Авонија за 1: 0.

Радоста на Унион Берлин траеше само 3 минути, бидејќи голот на домаќините го погоди Јусуф Мукоко и влезе во историјата како најмладиот стрелец во историјата на Бундеслигата на возраст од 16 години и 28 дена.

Сподели: