АнглијаФУДБАЛ

Тешкиот дебакл на Кристал Палас среде Лондон!!!

Фудбалерите на Кристал Палас доживееја вистинска катастрофа од Ливерпул во 14. коло од Премиер лигата, бидејќи беа поразени со 7-0 во дебаклот на домашен терен!

Актуелниот шампион поведе по нешто повеќе од две минути игра – Мане одлично се снајде на десната страна од казнениот простор, му ја додаде топката на Минамин, кој заврши одлична работа и од вториот допир ја испрати топката во долниот лев агол.

Тоа е првиот гол на Јапонецот во дресот на „црвените“.
Преголемиот притисок од бркање на заостанатите заостанувања против Ливерпул не беше поднослив за домаќинот, кој сè повеќе отвораше, правеше се повеќе грешки, а потоа дојде голот на асистентот на водечкиот гол – Сади Мане, кој зголеми на 2: 0 во 35-та минута.

До полувремето веќе беше 3: 0, што скоро сигурно стави крај на тоа, а стрелец беше Фирмино.

Сè продолжи да оди во воденицата на гости од Ливерпул кои продолжија да постигнуваат погодоци. Прво преку Хендерсон во 52. минута, а потоа во 68. минута Фирмино кој уште еднаш го запиша своето име во листата на стрелците за 5: 0.
Токму кога сите помислија дека е готово, Мохамед Салах, кој влезе во игра на нешто повеќе од половина час пред крајот на натпреварот, постигна два гола за само три минути, со што го комплетираше вкупниот дебакл на домашниот тим.

Јасно е дека капитенот на Палас и српскиот репрезентативец Лука Миливојевиќ не помина добро, и ги помина сите 90 минути на теренот.

Сподели: