Европски првенства во ракометРАКОМЕТ

ХРВАТKИТЕ ДЕКЛАСИРАНИ во Полуфиналето: Тие постигнаа само пет гола во првото полувреме!

Првото историско полуфинале на Европското првенство за хрватски ракометарки беше многу болно. Тие претрпеа тежок пораз од Франција 19:30 (5:15).

Хрватска го загуби натпреварот во првото полувреме кога загуби со неверојатни 15: 5, па беше јасно дека Франција е првиот финалист на Европското првенство во Данска. Избраничките на Ненад Шоштариќ дури и поведоа со 3: 2, но тогаш Франција направи предност со голема брзина и серијата од 11: 1 го решава победникот.

Во второто полувреме Хрватска успеа да се доближи на седум гола минус, но прашањето за победата на Франција никогаш не беше доведено во прашање.

Французинките беа многу расположени, па во своите редови имаа дури четири ракометарки со 4 постигнати голови. Кај Хрватска најефикасни беа Блажевиќ и Јежиќ со 3 постигнати голови.

Името на вториот финалист ќе биде познато вечерва по мечот меѓу фаворизираната Норвешка и домаќинот Данска.

Финалето и натпреварот за третото место се на програмата во недела, а денес во борбата за 5-то место Русија го совлада светскиот првак Холандија со 33:27.

Сподели: