АТПТЕНИС

Љубовните часови на Новак и Рожер

АТП направи приказна за едно од најголемите ривали на сите времиња – Новак Џoковиќ и Роџер Федерер .

Во меѓусебниот резултат, српскиот тенисер во моментов води со 27-23, а како што стојат работите, овие двајца врвни аса сепак ќе играат многу натпревари.
– За време на сите овие години, одигравме многу возбудливи натпревари. Секој пат кога ќе излезам на теренот против него, тоа е посебна возбуда затоа што тој го надминува тој натпревар сам, тоа е повеќе од спорт – изјави Новак.

Федерер вели дека Новак може да игра исклучително добро на сите површини.

– Тој секогаш носи одредено ниво на игра на теренот, тоа ниво е многу високо, така што морам да бидам на максимум ако сакам да го победам. Одлично се движи, а и мојата координација е одлична, така и нашите дуели се одлични .
Еден од мечевите што засекогаш ќе се памети е минатогодишното финале на Вимблдон, кога Новак спаси две меч топки и на крајот славеше со 13:12 во тај-брејкот на петтиот сет.

– Мислам дека ривалството е многу важно во спортот, тоа го прави тенисот попопуларен. Секогаш ви треба некој за ривал. Мислам дека јас и Новак го вадиме најдоброто од едни со други – рече Швајцарецот.

Сподели: