Европски првенства во ракометРАКОМЕТ

ХРВАТСКА СЕНЗАЦИЈА НА ЕВРОПСКОТО

Хрватските ракометари остварија историски успех и за прв пат се пласираа во полуфиналето на Европското првенство.

Избраниците на Ненад Шостриќ ја совладаа фаворизираната Германија со 23:20 и со тоа, за прв пат во историјата, се пласираа меѓу четирите најдобри репрезентации на „стариот континент“.

Со борбата за медали што следува, на овој начин, Хрватска обезбеди директен пласман на СП следната година во Шпанија.

Хрватска не го започна мечот идеално, ракометарите на таа репрезентација се вратија на средината на првото полувреме и на почетокот на второто добија клучна предност.

Теа Пијевиќ, кој блескаше на голот на мечот против Србија, потоа спречи неколку добри напади на Германците и тотално ги потресе. Хрватска имаше 19:13, па 20:14 часот, по што Германија не можеше да се врати.

Ана Дебелиќ беше најдобра играч на натпреварот со шест погодоци, додека Камила Мишијевиќ имаше четири, а Јосипа Мамиќ и Валентина Блажевиќ по три. Iaулија Мејдхоф беше најдобра во Германија со девет погодоци.

Сподели: