АВТО-МОТОФормула1

ФОРМУЛА 1: Победник на Ферштапен на ГП на Абу Даби, Хамилтон се врати!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферштапен е победник на последната трка од оваа сезона во Формула 1 за Големата награда на Абу Даби. Одличниот Холанѓанец стартуваше од пол-позицијата, водеше од почетокот до крајот на трката и стигна до втората победа во сезоната, и десетта во кариерата.
Второто место му припадна на возачот на Мерцедес, Валтер Ботас , додека трет беше возачот на Мерцедес и седумкратен светски шампион Луис Хамилтон . Хамилтон се врати на патеката откако успешно се опорави од вирусот корона. Британецот уште порано го обезбеди шампионскиот пехар .

Четвртото место му припадна на друг возач на Ред Бул, Александар Албон . Додека возачите на Мекларен, Ландо Норис и Карлос Саинк ги зазедоа петтото и шестото место , овие позиции го донесоа Мекларен на третото место во шампионатот на конструктори. Треба да се напомене дека е поведена истрага против Саинак поради бавно возење во бокс, а одлуката за можна казна ќе биде објавена подоцна.

Најбрзиот круг на трката го возеше возачот на Рено, Даниел Рикардо .
Пласман на возачи и конструктори во Формула 1 шампионатот по последната трка во сезоната, ГП на Абу Даби:

Возачи:

1. Луис Хамилтон (Велика Британија) 347 – Шампион
2. Валтери Ботас (Финска) 223
3. Макс Ферстапен (Холандија) 214
4. Серхио Перез (Мексико) 125
5. Даниел Рикардо (Австралија) 119
6. Карлос Саинц (Шпанија) 105
7. Александар Албон (Тајланд) 105
8. Шарл Леклерк (Монако) 98
9. Ландо Норис (Велика Британија) 97
10. Пјер Гасли (Франција) 75
11. Ленс Строл (Канада) 75
12. Естебан Окон (Франција) 62
13. Себастијан Фетел (Ферари) 33
14. Данил Квјат (Русија) 32
15. Нико Хулкенберг (Германија) 10
16. Кими Раиконен (Финска) 4
17. Антонио ovовинци (Италија) 4
18. Russорџ Расел (Велика Британија) 3
19. Роман Грожан (Франција) 2
20. Кевин Магнусен (Данска) 1
21. Никола Латифи (Канада) 0
22. Jackек Ајткен (Велика Британија) 0
23. Пјетро Фитипалди (Бразил) 0

Конструктори:

1. Мерцедес 573 – Шампион
2. Ред Бул 319
3. Мекларен 202
4. Расинг Поинт 195
5. Рено 181
6. Ферари 131
7. Алфа Таури 107
8. Алфа Ромео 8
9. ХАС 3
10. Вилијамс 0

Сподели: