АнглијаФУДБАЛ

Дербито во Манчестер не ги оправда очекувањата!

Натпреварот на „Олд Трафорд“ беше еден од најлошите натпревари помеѓу Јунајтед и Сити во 21 век, заврши без голови и реални можности.

Легендарниот фудбалер Рој Кин го осуди пукањето врз фудбалерите на двата тима, не само поради играта, туку и поради она што се случи по натпреварот.

– Само два жолти картони во целото дерби. Никогаш не сум видел толку многу прегратки и пријателски разговори по натпревар. Тоа е дерби, измамениот Кин во „Скај Спортс “.

Поранешниот капитен на Манчестер Јунајтед исто така беше борец во текот на својата кариера, тој често добиваше црвени картони, а веќе долго време се чини дека го нервираат новите трендови во фудбалот.

– Навистина сум фрустриран, вие ќе победувате, а не да играте нерешено. Луѓето велат дека тоа е дерби, и само слушајте го Johnон Стоунс – тој е среќен затоа што ја спасија мрежата и бла бла бла, додаде тој.

Сподели: