АнглијаФУДБАЛ

Ливерпул се спаси со пенал

Првото полувреме беше непрепознатливо од играчите на Ливерпул , кои не делуваа како тимот што ја освои Премиер лигата минатата сезона . Фулам целосно ги надигра и создаде многу подобри шанси од нив.

Иако поседот на топка беше во корист на Ливерпул, дури 71%, се чини дека поголемиот дел од тој посед беше искористен помеѓу Алисон и остатокот од задната линија.

Голот за Фулам во 25. минута го постигна Боби Рид , на асистенција на Адемола Лукман. Имаше опција да има фаул над Салах пред тоа, но главниот арбитер и просторијата ВАР не објавија.

На полувреме резултатот гласеше 1: 0.
о второто полувреме Ливерпул се движеше напред со сите сили , но Фулам делуваше неверојатно инспирирано и расположено, па постојано ги одбиваа нападите на гостите.

Сепак, моментот што сврти сè беше 74. минута и Камара влезе во игра Само четири минути подоцна имаше слободен удар за Ливерпул , Вајналдум лошо шутираше , но во живиот wallид топката ја погоди Камара во рака .

Сосема беше оправдано да се покаже на белата точка, а Мохамед Салах, иако шутираше многу лошо, успеа да го совлада голманот Ареола , кој мораше да го одбрани овој пенал!

До крајот на дуелот, Ливерпул нападна, но не успеа да постигне гол!

Дефинитивно фудбалерите на Фулам се многу посреќни!

Сподели: