Лига на ШампиониФУДБАЛ

Херој на SHERIFFA: Имав работа минатата година и ја сечев тревата, а синоќа разговарав со Модриќ

Себастијан Тил беше херојот на сензационалната победа на Шериф на гости против Реал Мадрид во второто коло од Лигата на шампионите. Тој постигна спектакуларен победнички гол во 90. минута и ги постави конечните 2: 1.

► КЛИКНЕТЕ ТУКА И ВИДИТЕ ГОЛОТ ЗА ПОБЕДА НА МАДРИД

Ден по натпреварот, 27-годишниот играч од средниот ред во интервју за So Foot откри неколку интересни детали од неговиот живот.

Тој разговараше со Модриќ
Новинарот го праша дали разговарал со какви било играчи на Реал по натпреварот и дали го сменил дресот со некого.

Не играта и судиските одлуки “, рече тој.

Тој го одржуваше теренот на својот клуб во Луксембург.
Пред само една година, Тил с still уште беше аматер и играше за клуб од средината на првенството во Луксембург. Официјално сеуште е играч на истиот клуб, позајмен е во Шериф.

“На почетокот на минатата сезона сеуште бев во Луксембург и играв за Прогрес Нидеркорн. Го играв првото коло, а потоа се преселив во Тамбов во Русија, а потоа во Тираспол. Пред тоа имав работа со фудбалот, се вработив во општината на Диферданџ и јас “Ја косев тревата на стадионот Јос-Хаупер каде играв во неделите. Покрај косењето, собирав гранчиња и лисја што паѓаат на теренот. Тоа искуство ме доведе во посебна врска со фудбалските игралишта, јас секогаш внимателно проучувајте ги пред натпреварите “, откри тој.

Пушеше и пиеше, а потоа реши да се сериозни
Неговиот татко Серж исто така беше фудбалер и беше репрезентативец на Луксембург. По пробите на Себастијан во Луксембург, тие двајца ќе седнат и ќе разговараат за состанокот со пиво и цигара. Сега, вели тој, тоа е минато.

“Созреав со возраста. Бев луд, сакав да уживам во животот, пушев цигари и пиев со пријателите. И исхраната ми беше лоша, јадев пица во 22 часот. Сега изгубив шест килограми и се чувствувам добро. Сепак, мислам дека не е толку лошо да запалите цигара ваму -таму. Многу фудбалери се тајно пушачи “, вели Тил.

И не беше само неговиот татко фудбалер. Неговите двајца помлади браќа Оливие и Винсент се професионалци. Оливие има 24 години, а Винсент 21. И двајцата играат во украинска Ворскла од Полтава.

“Кога бев помлад, мојата цел никогаш не беше да станам професионалец. Меѓутоа, како што минуваше времето, моите двајца помлади браќа станаа професионалци, како и моите пријатели од националниот тим. Бев среќен за нив и тоа ме мотивираше да им се придружам . Не сакам да ја завршам кариерата со каење и почнав да се трудам повеќе. Првите понуди пристигнаа само минатата година. Сега се прашувам зошто претходно немав таков менталитет. Ако го имав пред 10 години, јас можеби имав подобра кариера, а можеби и јас сето тоа го разнесов некаде и се вратив во Луксембург. Никогаш нема да знаеме, но морам да се запрашам тоа “, истакна тој.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: