Формула1

Драма за титулата шампион. Верстапен победи и поведе, мртва трка со Хамилтон!

ХОЛАНДИЈА Возачот на Формула 1, Макс Верстапен (Ред Бул) победи на трката за ГН на Холандија во Зандворт во неделата и го презеде водството во генералниот пласман на Светското првенство.

Верстапен беше на патеката во Зандворт, која по 36 години во календарот на Формула 1, водеше од почеток до крај. За Холанѓанецот ова е седма победа сезонава, и 17 -та во кариерата.

Второто место му припадна на Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес), а трет беше неговиот тимски колега, Финецот Валтери Ботас.

По 13 трки, Верстапен собра 224,5 поени, а потоа Хамилтон, кој има три бода помалку (за најбрзиот круг доби дополнителен поен). На третото место е Ботас со 123 бода.

Следната трка се вози на 12 септември во Монца за Големата награда на Италија.

Сподели: