КОШАРКА

Историска сензација. Нигерија го победи Дрим Тимот на САД!

Кошаркарската репрезентација на САД синоќа во Лас Вегас загуби од Нигерија со 90:87 во подготвителниот натпревар за Олимписките игри.

Дрим Тим, кој според обложувалниците беше фаворит со 28 поени, загуби за прв пат во историјата од африканска репрезентација. За Соединетите Држави, меѓу другите, играа и Кевин Дурент, Демијан Лилард, Дрејмонд Грин и Кевин Лав, но немаа решение против репрезентацијата предводена од поранешниот селектор на Голден Стејт, Мајк Браун.

За Американците ова требаше да биде тренинг за стрелци пред Токио, но се претвори во една од најголемите сензации во историјата на меѓународната кошарка. Дрим Тим имаше предност од десет поени во втората четвртина, но одличната Нигерија се врати и во последната четвртина практично го контролираше мечот до самиот крај.

Најдобар на паркетот беше Гејб Винсент од Мајами, кој постигна 21 поен, додека кај Американците најефикасен беше Кевин Дурент со 17 поени.

Четворица играчи од најдобрите пет на Нигерија играат во НБА, а Винсен, Прешес Ачиува и К K Окпала играат заедно во Мајами. Америка играше против Нигерија на пријателски натпревар во 2016 година и освои 44 поени, а на Олимписките игри во Лондон Дрим тимот славеше 83 поени (156: 73), најголемата разлика во историјата на Игрите.

Сподели: