СветФУДБАЛ

Аргентина го собори Бразил на „Маракана“, Меси ја зеде првата Копа во својата кариера!

АРГЕНТИНА го победи Бразил со 1-0 во финалето на Копа Америка на Маракана и стана шампион на Јужна Америка по 15-ти пат. Со оваа титула Аргентина се изедначи на врвот со Уругвај по бројот на титули. Бразил е на третото место со девет освоени титули.

„Гаучосите“ го чекаа овој трофеј веќе 28 години. Последен пат Аргентина беше шампион во далечната 1993 година. 

Исто така, она што е особено интересно е тоа што Лионел Меси за прв пат во својата кариера зеде една важна титула со репрезентацијата на Аргентина.

Единствениот стрелец на натпреварот беше Анхел Ди Марија во 21-та минута.

Две генијални потези и една грешка го решија финалето

Не беше добар и значаен натпревар. Ја гледавме битката на воините без премногу шанси и добри потези. За тоа одлучи едно фантастично додавање од Родриго Де Пол, катастрофалната грешка на Ренан Лоди и брилијантен потег на Ди Марија.

По 20-те минути нервозна игра што се привлече повеќе на мелницата на Аргентина, се случи моментот што го реши натпреварот. Најдобриот играч на мечот Де Пол со одлична долга топка го бараше Ди Марија, Лоди беше на топката, но тој направи необјаснива грешка и промаши, а Ди Марија изби сам пред Едерсон кој излета, и одличниот Аргентинец мајсторски го лобираше за 1: 0.

Бразил не покажа ништо во првите 45 минути

Бразил не покажа ништо во првите 45 минути. Аргентина исто така не играше чудесно, но беше поконкретна и поопасна од нервозниот домаќин кој немаше ниту една шанса во првото полувреме.

Бразилскиот тренер Тите го претстави Фирмино наместо незабележливиот Фред на самиот почеток од продолжението, и дури тогаш Бразил започна да игра. Нејмар доби партнер во нападот и домаќинот беше подобар тим во продолжението од мечот. Сепак, немаше реални шанси до последните 10 минути.

Бразил го опседна голот на Мартинез, Барбоса и Данило имаа големи шанси, но аргентинскиот голман беше сигурен. Во 89-та минута, среде најголемата опсада на аргентинскиот гол, феноменалниот Де Пол со чудесно додавање го нокаутира Меси сам пред Едерсон, но за многумина најдобриот играч на сите времиња необјасниво прави обид за дриблинг и Аргентина пропушта шанса да го победи најголемиот ривал. 

Меси во прегратките на соиграчите

Како и да е, одбраната на Аргентина ги издржа сите напади на Бразил до крајот и заслужено ја однесе титулата. После натпреварот, сите играчи на Аргентина го фрлија Меси во воздух, покажувајќи колку се грижат што нивниот капитен конечно однесе еден голем трофеј со репрезентацијата.

Сподели: