УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

ФИНАЛЕ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО!

ИТАЛИЈА и Англија од 21 часот ќе го играат финалето на Европското првенство на Вембли.

Англичаните се во потрага по својот прв трофеј од 1966 година кога го освоија Светскиот куп на домашен терен. Ова финале се игра на истото место, но на нов стадион каде ќе има околу 68.000 претежно англиски навивачи. Италијанците добија нешто помалку од 8.000 билети за навивачите кои живеат во Англија или Ирска, а уште 1.000 навивачи можат да дојдат од Италија само со негативен тест за ПЦР.

Англија ги победи Германија со 2: 0, Украина со 4: 0 и Данска со 2: 1 по продолженијата до финалето, а погодокот од слободен удар на Дамсгард на тој натпревар беше единствениот што го доби тимот на Саутгејт на овој турнир.

“Оваа игра е поинаков тактички предизвик сега и ние треба правилно да се подготвиме за тоа. Го почитуваме противникот, италијанските играчи се фантастични, имаат добар тактички план, имаат искусен тренер и се во неверојатна серија. Но, имаме свои адути. Ако прерано започнеме да размислуваме за трофејот, сето тоа може да заврши лошо “, изјави Герет Саутгејт пред натпреварот.

Италија го одигра најдобриот фудбал на ова евро, и до финалето ја победи Австрија со 2: 1 по продолженијата, Белгија со истиот резултат, а во полуфиналето ја победи Шпанија по пенал.

” Ние мора да останеме смирени. Beе биде тешко, има многу причини за тоа, но мора да бидеме фокусирани на нашиот фудбал и да бидеме свесни дека ова е последната пречка. Ние сакаме да уживаме во тие 90 минути. Англичаните отсекогаш имале добри екипи, а последните години не биле придружени со среќа. Утре ќе биде одлична игра на полн стадион, и тоа е нешто прекрасно за секој што сака спорт. Свесни сме за квалитетот на противникот и ќе видиме што ќе се случи. Не можете да стигнете до финалето без вашата екипа да биде лоша “, рече Роберто Манчини.

Судијата на натпреварот ќе биде Холанѓанецот Бјорн Кујперс.

Сподели: