УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

Последен настап за Горан Пандев во Македонскиот дрес!

Денес против Холандија ќе биде последната утакмица на Горан Пандев во Македонскиот Дрес.Ветеранскиот напаѓач освои 121 настапи за својата земја откако дебитираше против Турција во квалификациите за Светско првенство во јуни 2001 година.

Пандев најпрво се истакна во Лацио, каде ја освои Копа Италија во 2009 година, победувајќи ја Сампдорија на пенали.

Тој во летото се пресели во Интер и ја освои тројката под водство на Joзе Мурињо во извонредната прва сезона.

Иако ретко беше редовен, Пандев започна во финалето на Лигата на шампионите, бидејќи „нероазурите“ го победија Баерн Минхен со 2-0 на „Бернабеу“.

Со исклучок на разочарувачката магија во Галатасарај, оттогаш 37-годишниот фудбалер е во Серија А, играјќи за Наполи и сега за Џенова.

Пандев беше во клубот последните шест години и продолжува да настапува на високо ниво дури и кога влегува во самракот на својата кариера.

Останува ѕвезда на Македонија, со повеќе голови и бодови од кој било друг играч во историјата на земјата.
Кариера полна со голови, успех радост за цела Македонија и сите Македонци ширум светот. Ти благодариме Горан,што
остана верен на Македонија до крајот!

Сподели: