УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

Шкотскиот селектор: ќе мора да се браниме добро против Хрватите, тие се одлични во поседот

Селекторот на Шкотска Стив Кларк накратко го објави натпреварот помеѓу Хрватска и Шкотска, кој ќе се одигра во вторник. Победникот од тој натпревар најверојатно ќе избори пласман во осминафиналето на Европското првенство.

“Одлично е што успеавме да дојдеме до бод против Англија, но моравме да го сториме тоа за да имаме шанса во вторник. Целиот наш фокус е на таа игра и ќе се обидеме да создадеме малку повеќе историја за оваа земја”, започна тој .

Тој се фокусираше на Лука Модриќ и Мате Ковачиќ.

“Хрватска има добри карактеристики, различни од Англија. Многу е добар во поседот. Повторно ќе мора да се браниме со концентрација и да најдеме начин да создадеме нешто преку средината. Хрватска има двајца врвни играчи во средниот ред, Ковачиќ и Модриќ и ќе мора да се справиме со нив “.

И покрај лошите игри и резултатите на хрватската репрезентација во првите две кола на Евро, Кларк сепак ја смета за врвен тим.

„Ако сите се подготвени и играат за оценка 8 од 10, тогаш можеме да се надеваме дека ќе биде доволно добро за да победиме и да се пласираме во осминафиналето. Кога играте против вакви врвни екипи, потребни ви се 11 играчи да играм за оценка 8 “, заклучи тој.

Сподели: