УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

ГЕРМАНИЈА – УНГАРИЈА 2: 2 Германците едвај се пласираа во осминафиналето на Евро

ГЕРМАНИЈА ремизираше против Унгарија (2: 2) во 3. коло од групата Ф во драматичен натпревар на „Алијанц Арена“ и со тоа се пласираше во осминафиналето на Европското првенство.

Унгарците водеа двапати, но Германија и двапати се враќаше. Адам Салаи (11 ‘) и Шафер (68’) погодија за Унгарија, додека стрелци за Германија беа Хаверц (66 ‘) и Горецка (84’).

Класик во осминафиналето на Евро
Првото место во оваа група го освои Франција, која во осминафиналето ќе игра против Швајцарија.

Второто место и припадна на Германија, на која и претстои судир против Англија, додека Португалија е трета и тој ќе игра против Белгија.

Унгарија одигра храбар натпревар против Германија и беше многу близу до сензација и пласман во нокаут фазата, што би значело дека Германците се елиминирани затоа што Франција и Португалија ремизираа (2: 2).

Сепак, Германија се спаси во самиот финиш на натпреварот и го доби класикот против Англија.

Германците имаа голема шанса над Кимич уште во четвртата минута, но Гулаци ја спаси Унгарија.

Германија помина добро, а потоа се случи шокот
Потоа во 11-тата минута се случи голем шок на стадионот. Салај испрати прекрасен центаршут, а искусниот Адам Салаи со глава ја погоди германската мрежа.

Германија во 21-та минута имаше две одлични шанси. Прво, по центаршут од корнер, Хамелс ја затресе гредата. Потоа, кратко потоа Гинтер дојде до топката на само пет метри од голот, но Гулаци повторно го спаси својот тим.

Иако воведниот дел од играта понуди многу возбудувања, Унгарците со одлична одбрана успеаја да го смират темпото и да ја задржат предноста до паузата.

Во второто полувреме Германија продолжи да доминира преку поседот, но успеа да ја создаде првата шанса дури во 68. минута кога реално постигна гол, и ја постигна со многу среќа. Гулаци влезе во празната мрежа по центаршут, а потоа топката дојде до Хаверц кој ја погоди празната мрежа.

Унгарија брани брилијантно и веднаш возврати откако прими гол
Потоа, Германците направија две измени. Наместо Хаверц и Гнабри, влегоа Вернер и Мулер. Веднаш потоа Унгарија постигна гол. Почнаа од центарот и брзо добија шанса, а Шафер го совлада Нојер за 2: 1.

Шокираната Германија потоа долго време се обидуваше да создаде шанса и се закани во 81. минута преку Крос.

Германците стигнаа до осминафиналето непосредно пред крајот, храбрата Унгарија беше елиминирана
Потоа во 84-та минута, по една акција над левата страна, Горецка дојде до топката во шеснаесетникот и постигна гол за ерупција на ентузијазам на трибините.

До крајот на натпреварот немаше големи шанси или промени во резултатите, па Германија отиде понатаму. Храбрата Унгарија испадна од еврото, но остави длабок впечаток кај сите што ги следеа нејзините натпревари.

Сподели: