УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

ОД 18:00ч ПОРТУГАЛИЈА – ГЕРМАНИЈА Дерби рундите пристигнаа на „Алијанц Арена“

Веројатни состави:
Португалија: Руи Патрисио; Нелсон Семедо, Рубен Дијас, Пепе, Гереиро; Данило, Вилијам Карваhoо; Диого Јота, Бруно Фернандес, Бернардо Силва; Роналдо

Германија: Нојер; Гинтер, Хумелс, Ридигер; Кимич, Гундоган, Крос, Госенс; Хаверц, Милер; Гнабри

Збор од селекторите пред натпреварот:
“Воопшто не се плашам од Германија. Мислам дека и двата тима ќе играат со многу почит едни за други затоа што знаеме дека има играчи од обете страни кои лесно можат да ја решат играта. Да се ​​мисли дека Португалија е фаворит против Германија додека се игра играта во Германија е претерување. Ако играчите размислуваа така, немаше да можеме да ремизираме “, рече Фернандо Сантос пред натпреварот, а Јоаким Ло исто така коментираше:

“Португалија не го има само Кристијано Роналдо во напад, тие имаат четири или пет играчи со извонредна способност. Тие се способни да се справат со вакви игри, тие се прилагодливи и технички беспрекорни. Тешко е да се игра против нив, бидејќи е многу тешко да се земе топката далеку од нив “.

Сподели: