УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

ШПАНИЈА – ПОЛСКА . Шпанците бараат прва победа, Полјаците први бодови!

ШПАНИЈА и Полска го затвораат второто коло на Европското првенство во Севилја. Двете екипи потфрлија во првото коло од групата Е. Шпанија и покрај големата доминација во поседот, одигра нерешено 0: 0 со Шведска, додека Полска загуби со 2: 1 од аутсајдерите на Словачка.

За Шпанците победата би била од голема важност, тие играат на домашен терен и се јасни фаворити, додека поразот на Полска значително ќе ги намали надежите за премин во второто коло, иако некои во нив гледаа како тим што може да ги надмине очекувањата.

Натпреварот ќе го води Италијанецот Даниеле Орсато.

Почеток на натпреварот: 21:00 часот

Судија: Даниеле Орсато, Италија

Стадион: Естадио де Ла Картуха, Севилја

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: