УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

Модриќ: Ова не е доволно

ХРВАТСКА одигра 1: 1 против Чешка во второто коло од групата Д на Евро. Чесите поведоа со голот на Патрик Шик од белата точка во 37-та минута. Иван Перишиќ израмни во 47. минута.

Овој резултат е далеку посоодветен за Чешка, која е многу близу до пласман во нокаут фазата со четири бода по две кола. Хрватска, од друга страна, има само еден бод по два натпревари и на последниот натпревар, против Шкотска во вторникот, мора да победи за да ја мине групата.

Лука Модриќ ја доби наградата за играч на натпреварот, но не славеше:

“Остана горчлив вкус. Се надевавме на победа, за жал, не стигнавме до тоа. Лошо влеговме во играта, неорганизирано. Се вративме во второто полувреме, но тоа не беше доволно. Сега имаме да победиме на последниот натпревар за да продолжам понатаму. Мислам дека тоа е добро, затоа што така ќе покажеме ако имаме место таму “.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: