УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

Англиски медиуми: Саутгејт ја изненади Хрватска, сега смени половина од одбраната

АНГЛИЈА го очекува големо островско дерби во 21 часот, кога на Вембли ќе игра против Шкотска. Со три бода, Англичаните скоро сигурно ќе го потврдат својот премин во вториот круг, а тамошната јавност има големи очекувања.

Иако ја победи Хрватска во првиот натпревар од групната фаза, еден од домаќините и фаворити на еврото не беше особено импресивен. Англиските медиуми се едногласни во ставот дека тимот мора да се издигне, а „Телеграф“ наведува дека во пресрет на Шкотска Саутгејт ќе направи две измени во задната линија.

“Лук Шоу се очекува да започне на левата страна на одбраната наместо Трипие. Дефанзивецот на Атлетико Мадрид беше фактор изненадување против Хрватска, важен за паузата, но веројатно нема да го видиме повторно во таа улога. Исто така, на спротивната страна на одбраната, Кајл Вокер ќе паузира: „Наместо тоа може да се очекува Рис Џејмс“, пишува еден од најценетите англиски весници.

Англиските навивачи се надеваа дека стоперот на Манчестер Јунајтед, Хари Мегваер исто така може да игра, но тој сè уште не е стопроцентен подготвен и Саутгејт веројатно сепак ќе почека со неговото воведување во составот.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: