УЕФА ЕУРО 2020ФУДБАЛ

ОД 18:00ч ХРВАТСКА – ЧЕШКА

Првите бодови на Евро 2020 репрезентацијата на Хрватска ќе ги бара денес во 18 часот во Глазгов. По поразот на Вембли од Англија со 1: 0 на стартот на натпреварувањето, на Златко Далиќ и неговата екипа ќе им се спротивстави Чешка.
Победа ќе ја доведе Хрватска во многу добра позиција за пласман во нокаут фазата, додека секој друг резултат значително ќе ја комплицира ситуацијата и победата над Шкотланѓаните во последното коло ќе стане апсолутен императив. Затоа ова е натпревар што може да го одреди начинот на кој ќе го паметиме Златко Далиќ како селектор, бидејќи по фантастичниот сребрен медал на Светското првенство во Русија, тој најмногу беше разочаран.
Почетните состави:
Хрватска: Ливаковиќ; Врсаjко, Вида, Ловрен, Гвардиол; Модриќ, Ковачиќ; Брекало, Крамариќ, Перишиќ; Ребик

Чешка: Вацлик; Куфал, Вилици, Калас, Борил; Дупки, Дарида, Соучек; Масопуст, Јанкто, Шик

Златко Далиќ направи две измени во однос на поразот од Англија со 1: 0. Дује Шалета-Кар остана на клупата, а се врати Дејан Ловрен. Марсело Брозовиќ остана на клупата, а Јосип Брекало беше во најдобрите 11. Миле Шкориќ, Анте Будимир и Борна Баришиќ не се во конкуренција за натпреварот.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: