АнглијаФУДБАЛ

Лестер го освои ФА Купот за прв пат во историјата. Во финалето, Челзи изгуби!

Фудбалерите на Лестер Сити го освоија англискиот ФА Куп за прв пат откако во финалето на Вембли го совладаа Челзи со 1-0.

Голот вреден за трофеј го постигна Белгиецот Јури Тилеманс во 63-та минута со прекрасен удар од далечина. Дефанзивецот на Лестер, Вес Морган, постигна автогол во последните моменти од натпреварот, но тој беше поништен поради задниот дел на теренот на Бен Чилвел по проверка на ВАР. Матео Ковачиќ не се натпреваруваше за овој натпревар со поразениот тим поради повреда.

Победата на „лисиците“ е своевидно изненадување затоа што Челси, кој исто така е во финалето на Лигата на шампионите, беше фаворит, но тимот на Тухел одигра една од најслабите игри во сезоната.

Лестер е 44-от клуб што го освои ФА Купот во четвртото финале. Тој го одигра последното финале пред дури 51 година. Вембли собра најмногу гледачи од март 2020 година.

Сподели: