ИталијаФУДБАЛ

Три пенали и еден црвен за Брозовиќ. Јувентус ја задржа надежта за ЛП во лудото дерби со Интер!

Во натпреварот од претпоследното коло од Серија А, ЈУВЕНТУС го совлада шампионот Интер со 3: 2 на својот стадион, и со тоа, пред последното коло, ги задржаа своите шанси за пласман во Лигата на шампионите следната сезона.

Јуве поведе во 24-та минута со голот на Роналдо.Хандановиќ го одбрани ударот од белата точка, но напаѓачот на Јуве погоди од одбиената топка.

Интер израмни од пенал во 35. минута, а погоди Лукаку. Де Лајт го згазна Лаутар, а Белгиецот беше безбеден.

Јуве сепак замина на одмор со предност по прекрасниот погодок на Куадрадо во 45-та минута.

Јуве се одбрани во продолжението, особено откако во 55-та минута останаа со десет играчи бидејќи Бетанкур мораше да излезе надвор поради два жолти картони.

Гледавме вистинска драма во последните пет минути. Интер погоди, но судијата побара од ВАР да провери дали е сè чисто и дека Лукаку го фаулирал Киелини. По прегледувањето на видеото, тој прими гол на Белгиецот, а Киелини стана жолт.

Сепак, во 88-та минута Иван Перишиќ направи фаул за нов пенал, а Куадрадо беше сигурен од белата точка. Фудбалерите на Интер протестираа, верувајќи дека не се зборува за пенал за Јуве.

Во 92-та минута Брозовиќ доби и втор жолт картон за груб фаул над Куадрадо и мораше да излезе надвор.

Ривалите на Јуве за елитното натпреварување, Милан и Наполи, ќе играат утре: Милан на домашен терен против Каљари, а Наполи ќе замине во Фиренца против Фиорентина. Во последното коло, Јуве игра против Болоња, Милан оди на гости кај Аталанта, која денес ја освои Лигата на шампионите, а Наполи игра на домашен терен против Верона.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: