ТЕНИС

Надал падна, силно удри во земјата и предизвика тишина. Сите скокнаа за помош

Третиот тенисер на светот, Шпанецот Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Рим откако денес го победи германскиот тенисер Александар Зверев со 6: 3, 6: 4.

Точно една недела по поразот во четвртфиналето на турнирот во Мадрид, Надал му се одмазди на Германецот и славеше по два часа игра.

Шпанскиот тенисер поведе со 4: 0 во првиот сет, а до крајот на првиот дел од играта Зверев успеа само да го намали резултатот. Сепак, уште еден настан од првиот сет ги загрижи сите на теренот.

Тежок пад
Надал сервираше за сетот кога се сопна во лов на една топка со резултат 15:15 и падна силно. Тој силно ја погоди земјата, а на трибините владееше тишина.

► КЛИКНЕТЕ ОВДЕ И ВИДИ ГО ПАДОТ НА НАДАЛ!

Зверев веднаш ја премина мрежата за да види дали е се во ред со Шпанецот, а судијата слезе од своето место. После натпреварот беше објавено дека нема сериозни последици за Надал, тој помина само со модринка.

Деветкратниот шампион на Рим направи брејк во петтиот гем во вториот сет, а германскиот тенисер ја пропушти најдобрата шанса да се врати на мечот во десеттиот гем, кога не искористи три брејк-топки. Надал ја реализираше својата прва меч топка и се пласираше во полуфиналето на турнирот, во кое ќе игра против Американката Реили Опелка.

Сподели: