НБА

Харден му ја скрши раката на младиот Хрват и го исфрли од квалификациите за Олимписките игри во Сплит!

Хрватски кошаркар Лука Шаманиќ ја заврши својата втора НБА сезона неколку дена пред крајот, а уште полоша вест е што тој најверојатно нема да биде на располагање на хрватската репрезентација на квалификацискиот турнир во Сплит за Олимписките игри во Токио на крајот од јуни.

На неговиот натпревар во Сан Антонио Спарс против Бруклин Нетс во средата вечерта, тој ја скрши четвртата метакарпална коска на левата рака, која ги спојува зглобот и прстенот на прстот. Несреќата се случи во последната четвртина од веќе решената игра кога тој беше нокаутиран од Харден во обид да ја турни топката.

Во продолжението на акцијата, Спарс го задржаа поседот и ја вратија топката до Шаманиќ под кошот, а тој погоди со повредена рака, но неговата реакција веднаш покажа дека има болки.

Еве ја претставата каде Лука Саманиќ го скрши четвртиот метакарпал во левата рака:


Клубот не објави колку време ќе треба да мирува Шаманиќ, но стандардното време за опоравување од ваква повреда е помеѓу шест и осум недели.

Тој успева да се опорави до турнирот во Сплит, но …
До крајот на регуларниот дел од сезоната, Спарс имаат уште два натпревари против Феникс и веројатно уште еден или два во плејофот, па јасно е дека за него сезоната во НБА заврши. Тој настапи на 33 натпревари, со просек од 3,7 поени, 2,1 скока и 0,5 асистенции за девет минути игра.

Но, многу е дискутабилно дали тој ќе биде подготвен за олимписките квалификации, кои започнуваат во Сплит на 29 јуни, или за шест недели. Дури и да се опорави на време, не е сигурно дека ќе биде во репрезентацијата на Хрватска без соодветни тренинзи со соиграчите, од кои со повеќето никогаш не се сретнал.

Сподели: