Боречки спортови

Тајсон повторно во рингот, овој пат против еден од најдобрите боксери досега!

Мајк Тајсон се врати во рингот за ревијална борба против Рој onesонс јуниор минатата година. Тоа беше негово прво појавување во рингот по пауза од 15 години и се чини дека 54-годишниот Железниот Мајк нема намера да запре тука.

Иако се шпекулираше дека ќе се организира борба што ќе ја заокружи трилогијата меѓу него и Евандер Холифилд, Тајсон за ТМЗ Спорт изјави дека ќе се бори со Ленокс Луис во септември. Британско-канадскиот шампион не даде официјално соопштение, но медиумите открија дека 55-годишникот е на тренинг.
Тајсон и Луис веќе се сретнале еднаш. Во јуни 2002 година, тогашниот актуелен шампион на ВБЦ, ИБФ и ИБО, Луис му ја даде шансата на титулата на тогаш 36-годишниот Тајсон, кој беше далеку од својот врв, но се надеваше дека ќе го шокира светот и повторно ќе стане голем шампион. Сепак, Луис славеше со нокаут во осмата рунда и ги задржа ремените. Поразот беше особено болен бидејќи Тајсон со месеци најавуваше дека ќе го скрши Луис.

Потоа направи само уште три борби пред официјално да замине во пензија. Луис ги разгоруваше своите страсти пред неколку месеци кога на подкастот со Rо Роган рече дека Тајсон е еднодимензионален и преценет борец дури и на врвот.

Сподели: