Формула1

Воведени се голема промена во Формула 1, спринт трките!!!

ЛИДЕРСТВОТО во Формула 1 донесе одлука дека ќе се тестира нов формат на натпреварување на три трки оваа сезона, во кои ќе се вози една спринтерска трка наместо претходните класични квалификации.

Две спринтерски трки ќе се одржат во Европа, а една надвор од нашиот континент, но сè уште не е објавено на кои патеки ќе возат. Претходните „нормални“ квалификации би се возеле во петок по првиот слободен тренинг и би одлучувале за пласман во квалификациите за спринт.

Спринт трката, која ќе биде долга над 100 километри, ќе се вози во сабота. Резултатите од спринтот, покрај одредувањето на почетните места за трката во недела, ќе донесат и три бода на победникот, второпласираните ќе добијат два, а третиот ќе добие еден бод за СП. Целта на измените е да се зголеми интересот за натпреварувањето и да се грижи за повеќе настани за време на тркачкиот викенд.

“Гледањето на трките сите три дена за време на тркачкиот викенд ќе биде возбудливо. Сигурен сум дека на возачите ќе им се допаднат дополнителните борби. Среќен сум што сите тимови се загреаа на новостите. Тоа е дел од планот што ќе им понуди на навивачите повеќе настани притоа почитувајќи ја нашата традиција.спорт “, рече лидерот на Формула 1, Стефано Доменикали.

Сподели: