ФУДБАЛШпанија

БАРСЕЛОНА – ГРАНАДА 1: 2. Голема грешка на Барселона во борбата за титулата!

БАРСЕЛОНА беше поразена од Гранада на домашен терен со 2: 1 во мечот од 33. коло на шпанската Ла Лига. Со овој пораз Барселона дополнително ја комплицираше трката за титулата шампион во Шпанија.

Каталонскиот тим поведе во 23. минута со голот на Лионел Меси по одличната тимска акција и се чинеше дека ова ќе биде рутински натпревар за избраниците на Роналдо Куман.

Свртување на Гранада со големи три бода
Гранада не се согласи со тој впечаток, па во вториот дел успеа да направи голем пресврт. Дарвин Махис во 63.минута и Хорхе Молина во 79.минута постигнаа голови со кои Барселона падна.

По овој пораз, Барселона има два бода помалку од водечкиот Атлетико Мадрид, како и Реал Мадрид, но го држи третото место поради послаб меѓусебен однос со Мадрид.

До крајот на оваа сезона на Шпанското првенство остануваат уште пет кола во кои секој од првите четири екипи има право да се надева дека на крајот ќе ја освои титулата.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: