МакедонијаФУДБАЛ

Македонија претрпе тежок удар за Европското првенство!!!

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе биде ослабена на неодамнешното Европско првенство откако напаѓачот на Удинезе, Илија Несторовски го оперираше коленото и нема да игра на шампионатот.

Несторовски ги повреди лигаментите на коленото за време на тренингот на италијанскиот клуб во петокот, а се очекува да се опорави неколку месеци.

“Жал ми е, но подготвен сум да станам и да се борам. За жал, ќе го пропуштам Европското првенство што го чекав. Сепак, ќе го надминам овој предизвик и ќе се вратам посилен од порано. Патот е тежок, но јас сум подготвен “, напиша тој на социјалните мрежи, 31-годишниот македонски напаѓач, кој исто така играше за Интер од Запрешиќ три години.


Несторовски забележа 46 настапи за националниот тим и постигна 10 гола. Македонија во својот премиерен настап на Европските првенства ќе игра во групата Ц со Холандија, Украина и Австрија

Сподели: