ИталијаФУДБАЛ

ИНТЕР – ВЕРОНА 1: 0 Интер се приближи до титулата со победа против Верона

ИНТЕР ја победи Верона Иван Јуриќ со 1: 0 во 33. коло од Серија А и се доближи до титулата. Единствениот гол го постигна Матео Дармијан.

Интер имаше нешто повеќе од игра во првото полувреме, го контролираше поседот и се закани преку Мартинез и Хакими, но не успеа да постигне гол. Верона не беше безопасна, Федерико Димарко пропушти одлична можност во 25-та минута, но мрежите останаа мирни.

Како што се приближуваше играта, Интер го зголемуваше притисокот и стануваше се поопасен, кој вроди со плод во 76-та минута. Тимот на Антонио Конте брзо го организираше нападот, Санчез додаде на Хакими, а Мароканецот го турна Дармијан во голема шанса и тој постигна важен погодок за Интер. Дармијан го замени Иван Перишиќ на само 11 минути пред голот на левата страна.

Со победата Интер дојде до 79 бода, а првите следбеници Милан (со натпревар помалку) и Јувентус имаат 13 помалку. Остануваат само пет кола до крајот на шампионатот и се поизвесно е дека Интер ќе ја освои својата прва титула по 11 години. Ова беше седми пораз на Јуриќ за Верона на последните осум натпревари, но таа остана 10-та со 41 поен.

Перишиќ играше за Интер до 65. минута, а Брозовиќ до 79. минута. Никола Калиниќ и Ивор Пандур го следеа натпреварот од клупата на Верона.
ИНТЕР ја победи Верона Иван Јуриќ со 1: 0 во 33. коло од Серија А и се доближи до титулата. Единствениот гол го постигна Матео Дармијан.

Интер имаше нешто повеќе од игра во првото полувреме, го контролираше поседот и се закани преку Мартинез и Хакими, но не успеа да постигне гол. Верона не беше безопасна, Федерико Димарко пропушти одлична можност во 25-та минута, но мрежите останаа мирни.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: