РАКОМЕТСП КАТАР 2022

Данците славеа убедливо во вечерниот термин. Ландин и Хансен дури и не влегоа внатре

Данска и Конго, како и Унгарија и Уругвај, играа на Светското првенство во Египет. Европските репрезентации славеа убедливо на двата меча.

Актуелниот светски шампион Данска веќе водеше на полувреме со 13 гола предност против Конго, а Јохан Хансен постигна дури осум погодоци. Во второто полувреме, предноста на Данците отиде во финалето плус 20, или резултат 39:19.

Standings provided by SofaScore LiveScore


Унгарците веќе водеа со девет разлика пред Уругвај до 16-та минута
Хансен остана најдобар стрелец на Данска со осум голови, а најблиску до него дојде Холм со шест погодоци, а одличен беше и голманот Емил Нилсен, кој имаше 13 одбрани. Најдобрите дански играчи Никлас Ландин и Микел Хансен не влегоа во игра.

На натпреварот помеѓу Унгарија и Уругвај, Унгарците веќе водеа со 11: 2 до 16-та минута. До крајот на мечот, предноста се зголеми на плус 26, а конечниот резултат гласеше 44:18. Доминик Мате ги предводеше Унгарците кои сега имаат две победи и во последното коло ќе одлучат за првото место во групата против Германија.

Истата ја чека Данска на мечот против Аргентина за два дена.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: