ФУДБАЛШпанија

Билбао ја победи Барса и го освои Суперкупот. Меси доби историски црвен картон во 120-та минута!!!

Фудбалерите на Атлетик Билбао се победници на Суперкупот на Шпанија оваа сезона, тие ја совладаа Барселона со 3: 2 (2: 2, 1: 1) по продолженија во финалето во неделата во Севилја.

Барселона водеше со 1: 0 и 2: 1 гола на Гризман (41, 77), но Атлетик успеа да израмни преку Де Маркос (42) и Вилјалибре (90), а за дополнителни 30 минути Вилијамс (93) го обезбеди трофејот на баскискиот тим .

За Атлетик ова е трета титула во Суперкупот, по 1984 и 2015 година, а тој стигна до неа совладувајќи го Реал Мадрид во полуфиналето во четвртокот и Барселона во финалето.

Покрај поразот од Барселона, натпреварот беше обележан и со црвен картон за Лионел Меси, кој го заработи во 120-та минута од натпреварот. Тоа е прв црвен картон на Аргентинецот во официјалниот натпревар за Барселона.
Човекот, кој досега беше исклучен само двапати, и двата пати во дресот на Аргентина, претера во ударот на противникот на средина од теренот за време на дуел во трката, а ВАР не му прости. Тој го погоди Асиер Вилијалибре, стрелецот на голот на Билбао, што доведе до продолженија.

Првите извештаи од Шпанија засега се многу лоши за Меси. Каталонските медиуми пишуваат дека тој ќе биде суспендиран на најмалку четири натпревари поради овој чин, а веројатно и подолг.
Само два црвени картони во неговата кариера.
Меси го доби првиот од двата црвени картони во својата кариера на 15 август 2005 година на пријателскиот натпревар помеѓу Аргентина и Унгарија, што беше и негово деби во националниот тим.

Само 18-годишниот Меси влезе во игра во 64-та минута наместо Лисандро Лопез и по само две минути мораше да ја напушти играта бидејќи со лакт го удри унгарскиот играч. Тој тврдеше дека нема намера, но судијата беше немилосрден.

Вториот црвен картон го заработи 14 години подоцна кога беше исклучен во 2019 година на мечот од Копа Америка помеѓу Аргентина и Чиле. Тој се степал со Гери Медел во кој размениле неколку послаби удари, а потоа и двајцата биле исклучени за туркање.

Сподели: