Светско Првенство Квалификации 2024ФУДБАЛ

ХРВАТСКА – СЛОВАЧКА -Во првите 11, големо изненадување за Далиќ!

Хрватската фудбалска репрезентација продолжува да го бара првото место и директен пласман на Светското првенство во Катар следната година. Хрватска ќе игра против Словачка од 20:45 часот во Осиек и итно и се потребни три бода за да остане на првото место пред Русија. Во исто време, Русија игра на гости кај Словенија.

На селекторот Златко Далиќ му недостасува картон Матео Ковачиќ. Наместо тоа, ќе стартува Марио Пашалиќ. Далиќ на вчерашната прес -конференција најави промени во првите 11 со цел да внесе свежина во тимот.

Далиќ изненади со составот. Крамариќ ќе стартува во првите 11, Соса ќе биде заменет со Баришиќ на левата бековска позиција, а Вида ќе се врати во срцето на одбраната. Далиќ изненади со Иванушец на десното крило, додека Никола Влашиќ е на клупата.

ХРВАТСКА: Ливаковиќ – Станишиќ, Вида, Гвардиол, Баришиќ – Брозовиќ, Модриќ – Иванусец, Пашалиќ, Перишиќ – Крамариќ

СЛОВАЧКА: Родак – Кошчелник, Шатка, Скриниар, Ханчко – Хросовски, Кучка – Шранц, Хамшик, Хараслин – Алмаси

Сподели: