АнглијаФУДБАЛ

Челси го исфрли Гвардиолиниот Сити од ФА купот!!!

ЧЕЛЗИ направи изненадување во полуфиналето на ФА купот и го нокаутира Манчестер Сити, водечкиот тим во Премиер лигата, со 1: 0.

Голот за одлука на Вембли го постигна Хаким Зијех во 55-та минута. Тимо Вернер го избегна задниот дел и забележа асистенција, а Зиех рутински го испрати тимот од Лондон во финалето. Истото дуо играше слична акција на почетокот на играта, но потоа голот беше поништен поради задниот дел од теренот. Сити имаше двојно повеќе удари (10-5), но само три во рамките на голот.

Хрватскиот репрезентативец Матео Ковачиќ го пропушти натпреварот поради повреда на мускулот. Во второто полуфинале се среќаваат Лестер и Саутемптон.

Сподели: