ГерманијаФУДБАЛ

Баерн на крилјата на 18-годишното момче дојде на чекор до титулата

Со ДВА гола на 18-годишниот Мусиале, германскиот шампион Баерн стигна до победа од 3: 2 на гостувањето во Волфсбург и на пет кола пред крајот на лигата повторно создаде седум бода предност во однос на второпласираниот РБ Лајпциг.

Мусиала во 15-та минута ја разбрануваше одбраната на Волфсбург во казнениот простор и ја испрати топката во мрежата од десетина метри. Вториот гол Баерн го постигна во 24-та минута, кога голема грешка направи домашниот голман Кастелс, кој не успеа да ја задржи топката по едно нафрлување, но ја сервираше директно на нозете на Чопо-Мотинг, а Камерунецот лесно го погоди небранета мрежа.

Холандскиот напаѓач Ваут Вегорст успеа да го победи Мануел Ноер во 35-та минута и да го намали водството на Волфсбург, но само две минути подоцна Мусиал одлично се снајде на центаршутот на Томас Милер и го постигна својот втор и трет гол на Баерн на натпреварот.

Во 54. минута Максимилијан Филип му донесе надеж на Волфсбург за пресврт. Една минута подоцна, домашниот тренер Арнолд го воведе хрватскиот репрезентативец Јосип Брекал во игра, но резултатот не се смени до крајот на играта. Така Баерн стигна до 21-та победа во сезоната, а Волфсбург го претрпе петтиот пораз.
Баерн има 68 бода, седум повеќе од второпласираниот РБ Лајпциг. Волфсбург остана трет со 54 бода, еден повеќе од Ајнтрахт, кој беше поразен со 4-0 на гостувањето кај Менхенгладбах.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сподели: