ФУДБАЛШпанија

РЕАЛ – БАРСЕЛОНА 2: 1 Бензема и Крос ја победија Барса. Реал сега брза да ја одбрани титулата

РЕАЛ Мадрид ја победи Барселона во Ел Класико со 2: 1 по лудата игра во која постојано брзаа од еден на друг гол. Головите за Реал ги постигнаа Карим Бензема и Тони Крос, а единствениот гол на Барселона го постигна Оскар Мингуеза.

Барселона подобро го отвори мечот и доминираше во поседот во првите десет минути и успеа да испреплети неколку можности во кои немаше смиреност во финалето.

Барселона ја имаше најголемата шанса во 10-та минута од натпреварот. Таму Куртоа беше подготвен и ја одби топката пред Дембеле.

Убав гол на Бензема
Четири минути подоцна Бензема постигна спектакуларен гол. Лукас Васкез погоди од десната страна на петорката на Барселона, а тука беше Бензема кој мајсторски погоди за водство со својот петти.
Французинот го постигна својот седми натпревар по ред и стана само четвртиот играч на Реал во овој век кој успеал по Руд ван Нистелрој, Кристијано Роналдо и Герет Бејл.

По уште 14 минути, гол за Реал повторно падна. Тони Крос шутираше слободен удар од работ на казнениот простор, топката се одби од Сергин Дест во живиот sид и влезе во голот.Алба се обиде да ја исфрли од линијата, но тој само ја почеша по главата, па таа влезе во голот без никакви пречки.

Сподели: